STM32L152CBT6A STMicroelectronics
STM32L152CBT6A Images
Please contact us for more photos of STM32L152CBT6A
Part Number STM32L152CBT6A
Manufacturer STMicroelectronics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M3 RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin LQFP Tray
ROHS Compliant Yes
MSL Level STM32L152CBT6A
Datasheet download STM32L152CBT6A.pdf
Request Quotation for STM32L152CBT6A
STM32L152CBT6A Specifications
Part Number STM32L152CBT6A
Maximum Power Dissipation 364 mW
Maximum Expanded Memory Size
Program Memory Type Flash
Pin Count 48
Minimum Operating Supply Voltage 1.8 V
Maximum Operating Supply Voltage 3.6 V
Supplier Package LQFP
Number of Timers 8
Interface Type I2C/SPI/USART/USB
Device Core ARM Cortex M3
Product Dimensions 7 x 7 x 1.4
Operating Supply Voltage 2.5|3.3 V
Screening Level Industrial
On-Chip ADC 14-chx12-bit
Maximum Speed 32 MHz
LCD Segments
Data Memory Size
On-Chip DAC
Number of Programmable I/Os 37
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Program Memory Size 128 KB
Data Bus Width 32 Bit
RAM Size 32 KB
Watchdog 2
Operating Temperature -40 to 85 °C