RXW182M1HBK-1832S Surge Components
RXW182M1HBK-1832S Images
Please contact us for more photos of RXW182M1HBK-1832S
Part Number RXW182M1HBK-1832S
Manufacturer Surge Components
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1800uF 50V 20% (18 X 31.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 3000mA 7000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level RXW182M1HBK-1832S
Datasheet download RXW182M1HBK-1832S.pdf
Request Quotation for RXW182M1HBK-1832S
RXW182M1HBK-1832S Specifications
Part Number RXW182M1HBK-1832S
Lifetime 7000 hr
Construction Aluminum Cylindrical Can
Mounting Through Hole
Ripple Current 3000 mA
Package/Case 18 X 31.5
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Capacitance Value 1800 uF
Operating Temperature -55 to 105 °C
Supplier Package Radial
Termination Style Radial
Leakage Current 900@2Min uA
Pin Count 2
Voltage(DC) 50 V
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Package Dimensions 18 x 31.5 mm
Product Diameter 18 mm
Product Height 31.5 mm