| Part Number | EMK212B7475KG-T |
|---|---|
| Manufacturer | TAIYO YUDEN |
| Quantity in stock | 334400 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 4.7uF 16V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EMK212B7475KG-T |
| Datasheet download |
| Part Number | EMK212B7475KG-T |
|---|---|
| Dielectric | X7R |
| Tolerance | 10 % |
| Rad Hard | No |
| Package/Case | 0805 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Capacitance Value | 4.7 uF |
| Construction | Flat |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 2 x 1.25 x 1.25 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Case Size | 0805 |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Voltage(DC) | 16 V |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Product Depth | 1.25 mm |
| Product Height | 1.25 mm |
| Product Length | 2 mm |
| Replacement Part Number | PART-EMK212B7475KG-T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 4.7uF 25V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 12063C475KAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.15uF 630V X7R 10% SMD 1812 125\u00b0C Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for C1812X154KBRACTU.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.0047uF 100V C0G 5% SMD 1206 125\u00b0C Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for C1206C472J1GAC7800.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 100pF 200V C0G 10% Radial 5.08mm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for SR212A101KARTR1.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 4.7uF 10V X5R 20% SMD 0805 85\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for C0805C475M8PAC7800.pdf |
|
Johanson Technology | Cap Ceramic 2.7pF 50V C0G 0.1pF SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 500R07S2R7BV4T.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 4.7uF 25V X5R 10% SMD 0603 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for 06033D475KAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.022uF 100V X7R 20% SMD 0805 125\u00b0C Download PDF datasheet for C0805C223M1RAC3123.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 4.7uF 6.3V X5R 20% SMD 0402 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for CM05X5R475M06AH065.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 39pF 50V C0G 1% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for C0603C390F5GAC7867.pdf |