| Part Number | EMK212BJ475KD-T |
|---|---|
| Manufacturer | TAIYO YUDEN |
| Quantity in stock | 889390 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 4.7uF 16V X5R 10% SMD 0805 85\u00b0C Paper T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EMK212BJ475KD-T |
| Datasheet download |
| Part Number | EMK212BJ475KD-T |
|---|---|
| Capacitance Value | 4.7 uF |
| Construction | Flat |
| Mounting | Surface Mount |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Case Size | 0805 |
| Voltage(DC) | 16 V |
| Dielectric | X5R |
| Package/Case | 0805 |
| Product Dimensions | 2 x 0.85 x 1.25 mm |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 10 % |
| Operating Temperature | -55 to 85 °C |
| Product Depth | 0.85 mm |
| Product Height | 1.25 mm |
| Product Length | 2 mm |
| Replacement Part Number | PART-EMK212BJ475KD-T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Johanson Technology | Cap Ceramic 220pF 250V C0G 2% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 251R15S221GV4E.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 1uF 16V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for CL21B105KOFNNNE.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.33uF 50V Z5U 20% Radial 5.08mm 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for SR215E334MARTR1.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 10uF 10V X7R 10% SMD 0805 Embossed T R Download PDF datasheet for GRM21BR71A106KE51L.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 33pF 200V C0G 5% Radial 2.54mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for SR152A330JAR.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 47pF 16V C0G 10% SMD 0402 Paper T R Download PDF datasheet for C0402C470K4GACTU.pdf |
|
NIC Components | Cap Ceramic 0.01uF 10V X5R 10% SMD 0201 85\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for NMC0201X5R103K10TRPF.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 4.7pF 50V C0G 0.25pF SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for RMUMK105CG4R7CV-F.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 470pF 50V X7R 20% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 06035C471MAT2A.pdf |
|
AVX | THIN FILM 0402 4.5PF 50V +-5% Download PDF datasheet for 04025J4R5BBSTR.pdf |