| Part Number | NRS5040T3R3NMGJ |
|---|---|
| Manufacturer | TAIYO YUDEN |
| Quantity in stock | 560650 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 3.3uH 30% 100KHz Ferrite 3.3A Embossed T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NRS5040T3R3NMGJ |
| Datasheet download |
| Part Number | NRS5040T3R3NMGJ |
|---|---|
| Package Dimensions | 4.9 x 4.9 x 4.1 mm |
| Tolerance | 30 % |
| Type | Power |
| Maximum DC Current | 3.3 A |
| Pin Count | 2 |
| Protection Style | Shielded |
| Rad Hard | No |
| Maximum Self Resonant Frequency | 32(Min) MHz |
| Operating Temperature | -25 to 125 °C |
| Maximum DC Resistance | 35.1 MOhm |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Supplier Package | SMD |
| Package/Case | 4.9 X 4.9 X 4.1(Max) |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Inductance | 3.3 uH |
| Core Material | Ferrite |
| Technology | Wirewound |
| Product Depth | 4.9 mm |
| Product Height | 4.1(Max) mm |
| Product Length | 4.9 mm |
| Replacement Part Number | PART-NRS5040T3R3NMGJ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Ind Chip Shielded Multi-Layer 220nH 10% 25MHz 20Q-Factor 250mA 0805 T R Download PDF datasheet for ILSB0805ERR22K.pdf |
|
Bourns | Ind Common Mode Chip Wirewound 90 Ohm 25% 100MHz Ferrite 400mA 0805 T R Download PDF datasheet for SRF2012-900YA.pdf |
|
Abracon | Ind Chip Thin Film 1.2nH 0.1nH 13Q-Factor Ceramic 700mA 0402 T R Download PDF datasheet for ATFC-0402-1N2B-T.pdf |
|
Pulse | Ind Power Shielded Wirewound 1mH 20% 100KHz 400mA T R Download PDF datasheet for P1168.105NLT.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 3.3uH 20% 100KHz Iron 7A T R Download PDF datasheet for SRP7030-3R3FM.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 150uH 20% 100KHz 51Q-Factor Ferrite 530mA T R Download PDF datasheet for SRR7045-151M.pdf |
|
Panasonic | Ind Choke Coil Shielded 120uH 20% 100KHz 370mA Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELL6SH121M.pdf |
|
Laird | Ind 250Ohm 100MHz 8A T R Download PDF datasheet for 29F0430-2SR-10.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Chip 10uH 20% 100KHz 4A T R Download PDF datasheet for IHLP2525CZER100M51.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Chip Bead 600Ohm 25% 100MHz Ferrite 300mA 0402 Paper T R Download PDF datasheet for BLM15AG601SN1D.pdf |