| Part Number | NRS6028T1R5NMGJ |
|---|---|
| Manufacturer | TAIYO YUDEN |
| Quantity in stock | 420820 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 1.5uH 30% 100KHz Ferrite 4.2A 2424 T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NRS6028T1R5NMGJ |
| Datasheet download |
| Part Number | NRS6028T1R5NMGJ |
|---|---|
| Technology | Wirewound |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 6.2 x 6.2 x 2.8 mm |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Tolerance | 30 % |
| Protection Style | Shielded |
| Operating Temperature | -25 to 125 °C |
| Package/Case | 2424 |
| Product Depth | 6.2 mm |
| Product Height | 2.8 mm |
| Product Length | 6.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-NRS6028T1R5NMGJ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Ind Chip Molded Unshielded Wirewound 5.6uH 10% 7.96MHz 50Q-Factor Ferrite 300mA 1812 T R Download PDF datasheet for 1-1624094-9.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 330uH 30% 100KHz 8Q-Factor Ferrite 200mA T R Download PDF datasheet for SRR5028-331Y.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind High Frequency Chip Multi-Layer 3.6nH 0.3nH 100MHz 8Q-Factor Ceramic 500mA 0402 T R Download PDF datasheet for HK10053N6S-T.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 5.6uH 20% 100KHz 2.5A 2020 T R Download PDF datasheet for IHLP2020BZER5R6M01.pdf |
|
Abracon | Ind Chip Thin Film 1.2nH 0.1nH 13Q-Factor Ceramic 700mA 0402 T R Download PDF datasheet for ATFC-0402-1N2B-T.pdf |
|
Abracon | Ind Power Shielded Wirewound 6.8uH 20% 100KHz 3A 2424 T R Download PDF datasheet for ASPI-6045S-6R8MT.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Chip Wirewound 2.2uH 20% 7.96MHz Ferrite 1.1A 1007 T R Download PDF datasheet for CBC2518T2R2M.pdf |
|
Pulse | Ind Power Unshielded Wirewound 330uH 20% 100KHz 600mA T R Download PDF datasheet for P0752.334NLT.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 220uH 10% 1KHz 40Q-Factor Ferrite 170mA T R Download PDF datasheet for SDR0302-221KL.pdf |
|
Eaton | Ind Power Wirewound 470nH 15% 100KHz 33.7A T R Download PDF datasheet for HC9-R47-R.pdf |