| Part Number | UMK212ABJ225KG-T |
|---|---|
| Manufacturer | TAIYO YUDEN |
| Quantity in stock | 322370 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 2.2uF 50V X5R 10% SMD 0805 85\u00b0C Emboss T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | UMK212ABJ225KG-T |
| Datasheet download |
| Part Number | UMK212ABJ225KG-T |
|---|---|
| Package/Case | 0805 |
| Dielectric | X5R |
| Capacitance Value | 2.2 |
| Operating Temperature | -55 to 85 °C |
| Termination Style | Wraparound |
| Tolerance | 10 |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Pin Count | 2 |
| Case Size | 0805 |
| Package Dimensions | 2 x 1.25 x 1.25 |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | 0805 |
| Maximum Processing Temperature | 260 |
| Mounting | Surface Mount |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Product Depth | 1.25 |
| Product Height | 1.25 |
| Product Length | 2 |
| Replacement Part Number | PART-UMK212ABJ225KG-T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 10uF 25V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for TMK316B7106KL-TD.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.022uF 16V X7R 10% SMD 0402 Paper T R Download PDF datasheet for 0402YC223KAT2A.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 4.7uF 6.3V X5R 20% SMD 0402 85\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM155R60J475ME47D.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.4pF 100V C0G 0.01pF SMD 0402 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 04021J0R4ZBSTR.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.22uF 6.3Vdc X5R 20% SMD 01005 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for CM02X5R224M06AH.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.47uF 630V X7R 20% SMD 2 Stacked 125\u00b0C Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for C2220C474MBR2C7186.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 220pF 50V C0G 2% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM1885C1H221GA01D.pdf |
|
AVX | Capacitor SMD Ceramic 0201 Case 25Vdc C0G (NP0) Dielectric 3.3pF \u00b10.25pF \u00f87\"T R Download PDF datasheet for 02013A3R3CAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.001uF 100V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Punched Paper T R Download PDF datasheet for C0805C102K1RACAUTO.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.47uF 50V X7R 5% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 08055C474JAT2A.pdf |