| Part Number | 1-103308-0 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 337840 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 50 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-103308-0 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-103308-0 |
|---|---|
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Plating | Gold Over Palladium Nickel Over Nickel/Gold Over Nickel |
| Gender | HDR |
| Number of Rows | 2 |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Maximum Current Rating | 1/Contact |
| Housing Color | Black |
| Mounting | Through Hole |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 71.12 x 9.14 x 9.77 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Type | Shrouded Header |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Lead Finish | Tin/Lead |
| Product Depth | 9.14 mm |
| Product Height | 9.77 mm |
| Product Length | 71.12 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-103308-0 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Board to Board RCP 12 POS 0.8mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 524651271.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 30 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0878313020.pdf |
|
3M | Conn Backplane SKT 110 POS 2mm Press Fit RA Thru-Hole Download PDF datasheet for CP2-SAB110-G1-FJ.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 24 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430452412.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 0430450219.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 77311-127-02LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | 502-20RF-QUICKIE DOUBLE ENDED Download PDF datasheet for 10129387-P0033YYLF.pdf |
|
Kyocera | Conn IDC Connector PL 2 POS 1.27mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 978005102082867+.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 12 POS 1.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5031541290.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0874271042.pdf |