| Part Number | 1-1318382-3 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 400650 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board SKT 16 POS 2.2mm Solder RA Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-1318382-3 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-1318382-3 |
|---|---|
| Housing Color | Black |
| Gender | SKT |
| Product Dimensions | 23 x 24.47 x 15.5 mm |
| Contact Material | Brass |
| Rad Hard | No |
| Body Orientation | Right Angle |
| Contact Plating | Bright Tin |
| Termination Method | Solder |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate |
| Mounting | Through Hole |
| Pitch | 2.2 mm |
| Product Depth | 24.47 mm |
| Product Height | 15.5 mm |
| Product Length | 23 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-1318382-3 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | 563-5GUF-5 PAIR VERT RECEPTACLE Download PDF datasheet for 10127982-102LF.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022284043.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 1.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0874370243.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 95278-102B10LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705530011.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 20 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430452012.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0015246063.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 9 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0894000920.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0702471052.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 7.49mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0431602103.pdf |