| Part Number | 1-1376384-5 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 655060 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | 5MM B-T-W CONN. 4P HDR ASSEMBLY |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-1376384-5 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-1376384-5 |
|---|---|
| Type | Power |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Lead Free | Yes |
| Operating Temperature | -30 to 105 °C |
| Housing Material | Nylon 6/6 |
| Pitch | 5 mm |
| Number of Contacts | 4 |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | HDR |
| Number of Terminals | 4 |
| Packaging | Bag |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Plating | Matte Tin |
| Family | 1376384 |
| Product Depth | 14.1 mm |
| Product Height | 14.1 mm |
| Product Length | 21.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-1376384-5 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 8 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 91614-308LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector RCP 100 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 5084616-4.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0050362306.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 60 POS 0.64mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 536490674.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 64 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 6-828590-4.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 120 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 10069525-123402LF.pdf |
|
Harwin | Datamate L-Tek DIL Female Small Bore Crimp Connector, gold clip + gold shell, 4+4 contacts Download PDF datasheet for M80-8880805.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 14 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE514127.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector PL 140 POS 0.8mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 5179030-6.pdf |
|
TE Connectivity | Conn HDI RCP 225 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-533268-2.pdf |