| Part Number | 1-167019-6 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 827010 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | AMP1-167019-6 |
| Category | Connectors |
| Family | Cable Accessories |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-167019-6 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-167019-6 |
|---|---|
| Cable Length | 600 m |
| Packaging | Reel |
| Rad Hard | No |
| Maximum Voltage Rating | 300 V |
| Lead Free | Yes |
| Color | Gray |
| Cable Pitch | 1.27 mm |
| Drawing_URL | http://www.te.com/commerce/DocumentDelivery/DDEController?Action=showdoc&DocId=Customer+Drawing%7F167019%7FF2%7Fpdf%7FEnglish%7FENG_CD_167019_F2.pdf |
| Number of Conductors | 16 |
| Type | Flat Cable |
| Conductor Material | Tin Plated Copper |
| Operating Temperature | -20 to 105 °C |
| Family | 167019 |
| Size | 28 AWG |
| Replacement Part Number | PART-1-167019-6 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Broadcom | Fiber Optic Cable 1Conductors 500m Download PDF datasheet for HFBR-RUS500Z.pdf |
|
Molex | HD TO HD,CU,3.0M 112-00438 - |
|
Mellanox Technologies | MELLANOX\u00ae PASSIVE COPPER CABLE, ETH, UP - |
|
3M | Flat Cable 10Conductors 28AWG 30.48m 91.44m Tinned Copper Gray Blue Edge 300V Roll Download PDF datasheet for 3355 10.pdf |
|
Amphenol | AHLRTM-C113-AMCF001-16-01 AMC-to-TNC Cable Assy C113 - |
|
3M | CABLE,SLIMLINE SAS,72POS,510MM,I,MB,4HDD - |
|
TE Connectivity | High Performance Cable 1Conductors Tin Plated Copper Black 750Vac 1300Vac Download PDF datasheet for D464433001.pdf |
|
3M | 80610185490 3539 10=10 CAB RC MFLX 28AWG STR .050 100' Download PDF datasheet for 3539 10.pdf |
|
Molex | CA SMB J FAKRA MCRF 1.32 CABLE - |
|
3M | Flat Cable 50Conductors 30AWG 91.44m Tinned Copper Gray Red Stripe 30V Roll Download PDF datasheet for 3754 50300.pdf |