| Part Number | 1-1969688-3 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 756430 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 6mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-1969688-3 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-1969688-3 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Housing Material | Nylon |
| Pitch | 6 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Family Name | Power Triple Lock (PTL) Wire-Applied Connectors |
| Pin Count | 3 |
| Gender | HDR |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 21.7 x 14.95 x 17.3 |
| Housing Color | Light Gray |
| Product Depth | 14.95 mm |
| Product Height | 17.3 mm |
| Product Length | 21.7 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-1969688-3 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Board to Board RCP 34 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 502426-3410.pdf |
|
Samtec | SHUNTS POST .1IN CENTER .025IN - |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 14 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6F14347YG.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 16 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 15978162.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 5 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 436500516.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 7 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece Download PDF datasheet for 3-641238-7.pdf |
|
AVX | Conn Wire to Board 12 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Box Download PDF datasheet for 00-9021-1211-00-339.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 430450823.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Board to Board HDR 80 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 6-1658015-1.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 172064-1002.pdf |