| Part Number | 1-215083-2 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 583960 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn IDC Connector M 12 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-215083-2 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-215083-2 |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Termination Method | IDT |
| Family Name | Micro-MaTch Board-to-Board & Wire-to-Board Conn. |
| Body Orientation | Right Angle |
| Gender | M |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Mounting | Cable Mount |
| Pitch | 2.54 mm |
| Product Dimensions | 18.7 x 5.1 x 10.2 mm |
| Housing Material | Polyester |
| Housing Color | Red |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Product Depth | 5.1 mm |
| Product Height | 10.2 mm |
| Product Length | 18.7 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-215083-2 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3.96mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 3-644613-4.pdf |
|
3M | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for D2516-6002-AR.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board PL 16Signal 2Coaxial POS Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0919390001.pdf |
|
Molex | 2.0W B REC HSG 4CKT - |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 1mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for FTMH-105-02-F-DV.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 11 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 22-23-2111.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 99990986.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 292161-6.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for TSM-105-01-S-DV-P-TR.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 0039293066.pdf |