| Part Number | 1-215083-8 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 707650 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn IDC Connector M 18 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-215083-8 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-215083-8 |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Termination Method | IDT |
| Gender | M |
| Body Orientation | Right Angle |
| Family Name | Micro-MaTch Board-to-Board & Wire-to-Board Conn. |
| Housing Color | Red |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Housing Material | Polyester |
| Rad Hard | No |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Mounting | Cable Mount |
| Product Dimensions | 26.3 x 5.1 x 10.2 mm |
| Product Depth | 5.1 mm |
| Product Height | 10.2 mm |
| Product Length | 26.3 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-215083-8 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Harwin | Conn Datamate M 7 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for M80-8780722.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022035045.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Mictor SB Connector PL 120 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 6-1658015-3.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip SKT 18 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 66925-509.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 5.08mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 0399800404.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 18 POS 3mm Press Fit ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0449141801.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 6 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 91614-306ALF.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 50 POS 0.4mm Solder ST SMD Reel Download PDF datasheet for 5031055010.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Backplane RCP 24 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 5536507-1.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 16 POS 2.5mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0681451625.pdf |