| Part Number | 1-292230-2 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 544090 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 1.5mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-292230-2 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-292230-2 |
|---|---|
| Product Dimensions | 20.5 x 4.7 x 6.9 mm |
| Maximum Voltage Rating | |
| Operating Temperature | -30 to 105 °C |
| Pitch | 1.5 mm |
| Number of Rows | 1 |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 245 |
| Maximum Current Rating | 2/Contact |
| Family Name | AMP CT Wire-to-Board Connectors |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Beige |
| Housing Material | Nylon |
| Mounting | Surface Mount |
| Gender | HDR |
| Maximum Contact Resistance | 30 |
| Body Orientation | Straight |
| Type | Shrouded Header |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material | Brass |
| Product Depth | 4.7 mm |
| Product Height | 6.9 mm |
| Product Length | 20.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-292230-2 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2.5mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0456080012.pdf |
|
Panasonic | A4S CONNECTER, HEADER, 0.4MM PITCH, BP1 Download PDF datasheet for AXE6FF124BP1.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 75867-103LF.pdf |
|
Panasonic | F4S SERIES 48PIN SOCKET - |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 20 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0039301202.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 1.27mm Solder ST SMD Download PDF datasheet for FTR-103-02-S-S.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 80 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT680124.pdf |
|
Amphenol-FCI | 563-5GUF-5 PAIR VERT RECEPTACLE Download PDF datasheet for 10127982-102LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 15917040.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430450424.pdf |