| Part Number | 5-146268-1 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 584890 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-146268-1 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-146268-1 |
|---|---|
| Housing Color | Black |
| Gender | HDR |
| Product Dimensions | 2.13 x 4.88 x 8.13 mm |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Lead Finish | Matte Tin|Tin |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Mounting | Through Hole |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Rad Hard | No |
| Body Orientation | Straight |
| Termination Method | Solder |
| Max Processing Temp | 240|245|260|265 |
| Product Depth | 4.88 mm |
| Product Height | 8.13 mm |
| Product Length | 2.13 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-146268-1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 3 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1473567-3.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board M 10 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0438100004.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for TSM-102-01-S-DV-P-TR.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 7 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 1-1123723-7.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68002203HLF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 73398-101ALF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 3-641215-2.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector RCP 34 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 71600-134LF.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 30 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 503105-3010.pdf |
|
Molex | MINIFIT JR RA DR PEGS 30AU V0 24CKT TRAY Download PDF datasheet for 50-36-1866.pdf |