| Part Number | 1-292253-0 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 392320 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2mm Solder RA Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-292253-0 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-292253-0 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Natural |
| Product Dimensions | 21.8 x 8.8 x 4 mm |
| Pitch | 2 mm |
| Contact Plating | Tin |
| Lead Finish | Tin |
| Contact Material | Brass |
| Gender | HDR |
| Max Processing Temp | 240|260|265 |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Right Angle |
| Family Name | AMP CT Wire-to-Board Connectors |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -30 to 105 °C |
| Housing Material | Nylon 66 |
| Product Depth | 8.8 mm |
| Product Height | 4 mm |
| Product Length | 21.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-292253-0 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 7 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0878580750.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 40 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Embossed T R Download PDF datasheet for 465571545.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board HDR 25 POS 1mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 91910-21525LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 95293-101A03LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board M F 30 POS 0.5mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 10106813-034112LF.pdf |
|
Samtec | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for HTST-11001LDVPTR.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 7.49mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0431604303.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 10mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0428204212.pdf |
|
3M | Conn Ejector Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for N3793-6302RB.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 30 POS 0.635mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 536270374.pdf |