| Part Number | 61083-062602LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 848280 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board PL 60 POS 0.8mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 61083-062602LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 61083-062602LF |
|---|---|
| Product Dimensions | 29.8 x 6 x 5.7 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Contact Plating | Gold Over Palladium Nickel |
| Gender | PL |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Contact Material | Brass |
| Pitch | 0.8 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Product Depth | 6 mm |
| Product Height | 5.7 mm |
| Product Length | 29.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-61083-062602LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn FPC Connector SKT 50 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT350124.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 2 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece Download PDF datasheet for 3-640443-2.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 40 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 503304-4040.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 10mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0428202212.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 60 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT360164.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 120 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61083-121502LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0436500423.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 30 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE530127.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for FTSH-105-01-L-DV-P-TR.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 98401-101A08LF.pdf |