| Part Number | 0039294049 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 600760 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0039294049 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0039294049 |
|---|---|
| Housing Material | Nylon 6/6 |
| Pitch | 4.2 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Right Angle |
| Contact Material | Brass |
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 19.6 x 19.4 x 11.4 mm |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Gender | HDR |
| Contact Plating | Gold |
| Product Depth | 19.4 mm |
| Product Height | 11.4 mm |
| Product Length | 19.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-0039294049 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0015445120.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 22035145.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 34 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 501876-3440.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector M 14 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Box Download PDF datasheet for 8-215083-4.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for TSW-110-14-G-D.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 18 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0901361218.pdf |
|
Molex | MMCX JACK R A PCB RECEPTACLE T&R - |
|
Samtec | Conn Micro High Speed Socket Strip SKT 120 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for ERF8-060-05.0-L-DV-K-TR.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header SKT 18 POS 3.5mm Solder RA Thru-Hole Box Download PDF datasheet for KE181151A0J0G.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68001-102HLF.pdf |