| Part Number | 1-967280-1 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 280950 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 42 POS 5mm Solder RA Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-967280-1 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-967280-1 |
|---|---|
| Mounting | Through Hole |
| Termination Method | Solder |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate |
| Rad Hard | No |
| Number of Contacts | 42 |
| Product Dimensions | 86 x 37.1 mm |
| Pitch | 5 mm |
| Gender | HDR |
| Body Orientation | Right Angle |
| Type | Wire to Board |
| Housing Color | Black |
| Number of Rows | 2 |
| Product Depth | 37.1 mm |
| Product Length | 86 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-967280-1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Board Stacker HDR 40 POS 2.54mm Solder ST SMD Poly Bag Download PDF datasheet for 54242-809401900LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 1.25mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0530470810.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector RCP 120 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 5084616-5.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 16 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT316124.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 705510004.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 60 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT460124J.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 22-27-2021.pdf |
|
Samtec | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for STMM-105-01-F-D-SM.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0878325622.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 3.5mm Solder ST Thru-Hole Tray Ultra-Fit Download PDF datasheet for 172286-1104.pdf |