| Part Number | 66900-710LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 638730 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn IDC Connector RCP 10 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 66900-710LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 66900-710LF |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Cable Mount |
| Pitch | 2.54 mm |
| Product Dimensions | 17.27 x 5.97 x 13.7 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Polyester |
| Contact Material | Phosphor Bronze Alloy |
| Termination Method | IDT |
| Housing Color | Blue |
| Gender | RCP |
| Body Orientation | Right Angle |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Product Depth | 5.97 mm |
| Product Height | 13.7 mm |
| Product Length | 17.27 mm |
| Replacement Part Number | PART-66900-710LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 9 POS 2.5mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022051092.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 60 POS 0.35mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for AXT160124.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0009652068.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for TSW-104-22-G-D-RA.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 12 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 559099974.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 10mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0428194213.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector RCP 34 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 71600-134LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 24 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-5103308-3.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430450401.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 16 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5033041610.pdf |