| Part Number | 103309-5 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 428400 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 103309-5 |
| Datasheet download |
| Part Number | 103309-5 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Type | Shrouded Header |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Gender | HDR |
| Product Dimensions | 33.02 x 9.14 x 9.78 mm |
| Lead Finish | Tin/Lead |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Pitch | 2.54 mm |
| Number of Rows | 2 |
| Maximum Current Rating | 1/Contact |
| Contact Plating | Gold Over Palladium Nickel Over Nickel/Gold Over Nickel |
| Product Depth | 9.14 mm |
| Product Height | 9.78 mm |
| Product Length | 33.02 mm |
| Replacement Part Number | PART-103309-5 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Samtec | .050 X .050 MICRO STRIPS Download PDF datasheet for TFM-104-02-L-D-K-TR.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 103673-3.pdf |
|
Molex | Conn IDC Connector F 4 POS 1.25mm IDT RA Cable Mount Bag Download PDF datasheet for 0545960410.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 87606-307LF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 50 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT550124.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for TSM-102-01-S-DV-P-TR.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip SKT 18 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 63453-118LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-87589-4.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0470531000.pdf |
|
Molex | Conn Ejector Header HDR 30 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0533143065.pdf |