| Part Number | 5-102618-6 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 206430 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-102618-6 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-102618-6 |
|---|---|
| Lead Finish | Tin |
| Termination Method | Solder |
| Gender | HDR |
| Housing Color | Black |
| Pitch | 2.54 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Max Processing Temp | 240 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Product Dimensions | 23.16 x 10.16 x 11.18 mm |
| Product Depth | 10.16 mm |
| Product Height | 11.18 mm |
| Product Length | 23.16 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-102618-6 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039302030.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 640454-3.pdf |
|
3M | 3M MetPak 2-FB Inverse Header 2 mm 5-Row, Right Angle, Solder Tail Download PDF datasheet for MP2-P060-CES72572-R.pdf |
|
Kyocera | KED14 5858 036201829+ BOARD TO BOARD CON - |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 46 POS 0.4mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for AXT446124.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector RCP 120 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 5084616-5.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 66506-002LF.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 25 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0022152256.pdf |
|
Molex | C-Grid\u00ae SL\u2122 Header, Surface Mount, Breakaway, Vertical, 4 Circuits Download PDF datasheet for 0878980467.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 28 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0559592830.pdf |