| Part Number | 0874270402 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 434730 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0874270402 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0874270402 |
|---|---|
| Lead Finish | Tin |
| Max Processing Temp | 240 |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Method | Solder |
| Gender | HDR |
| Contact Material | Brass |
| Pitch | 4.2 mm |
| Housing Material | Nylon 46 |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Product Dimensions | 10.8 x 19.4 x 11.4 mm |
| Body Orientation | Right Angle |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Housing Color | Beige |
| Product Depth | 19.4 mm |
| Product Height | 11.4 mm |
| Product Length | 10.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-0874270402 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 0039310080.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board F 20 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0541670208.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 12 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 22-03-2121.pdf |
|
Dubilier Components | Conn Wire to Board HDR 12 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for DBC12.5412T.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0901310123.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 13 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-640456-3.pdf |
|
Molex | Receptacle Housing, Single Row, MicoLock Plus, 1.25W B, 6 CKT NATURAL Download PDF datasheet for 5055650600.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 72 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 77313-118-72LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0530150810.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 72454-020VLF.pdf |