| Part Number | 61082-121402LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 848940 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board RCP 120 POS 0.8mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 61082-121402LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 61082-121402LF |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Product Dimensions | 53.8 x 6 x 3.7 mm |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Gender | RCP |
| Body Orientation | Straight |
| Pitch | 0.8 mm |
| Product Depth | 6 mm |
| Product Height | 3.7 mm |
| Product Length | 53.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-61082-121402LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 5.08mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 0395310008.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 70 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK870145WG.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board RCP 30 POS 0.4mm Solder ST SMD Carton Download PDF datasheet for AXK7L30223G.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 2 POS 3.96mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 3-640427-2.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 353630360.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 32 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 879113211.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 20021121-00006C1LF.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 40 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for QSE-020-01-L-D-A-K-TR.pdf |
|
Amphenol-FCI | 563-5JJF-4 PAIR VERT RECEP Download PDF datasheet for 10125559-102LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0039300040.pdf |