| Part Number | 1-640388-4 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 534770 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 14 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-640388-4 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-640388-4 |
|---|---|
| Housing Material | Polyester |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Type | Wire to Board |
| Number of Rows | 1 |
| Product Dimensions | 55.47 x 7.62 x 13.33 mm |
| Maximum Contact Resistance | 3 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Maximum Current Rating | 7/Contact |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Natural |
| Pitch | 3.96 mm |
| Maximum Voltage Rating | 600 |
| Max Processing Temp | 240|260|265 |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting | Through Hole |
| Lead Finish | Tin |
| Gender | HDR |
| Body Orientation | Straight |
| Product Depth | 7.62 mm |
| Product Height | 13.33 mm |
| Product Length | 55.47 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-640388-4 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 5-1375583-5.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68000-103HLF.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 8 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for MMS-108-02-L-SV-P-TR.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 16 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 1658527-7.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 6 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXG106144.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 9 POS 3.5mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0532580929.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 40 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5S40047YGJ.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 6-440054-2.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 901303108.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 1.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 87437-1273.pdf |