| Part Number | 1-776261-1 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 263070 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Automotive Plug Connector RCP 11 POS 4mm Solder ST Thru-Hole 11 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-776261-1 |
| Datasheet download | - |
| Part Number | 1-776261-1 |
|---|---|
| Gender | RCP |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Contact Material | Copper Zinc Alloy |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Mounting | Through Hole |
| Pitch | 4 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Number of Ports | 1 |
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 48.8 x 23.1 mm |
| Product Depth | 23.1 mm |
| Product Length | 48.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-776261-1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Socket Strip SKT 7 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0009623073.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 8 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece Download PDF datasheet for 3-641190-8.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Embossed T R Download PDF datasheet for 34825-0124.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 68691-210HLF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector RCP 14 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 71600-114LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705430039.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 826631-3.pdf |
|
Molex | CGRID SL SRD HDR 120 RA SR 15AU 13CKT - |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 6 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0022152066.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0009652028.pdf |