| Part Number | 3-520124-2 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 498250 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Quick Disconnect Terminal 14-16AWG RCP 21.71mm 8.53mm Tin Strip |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Terminals |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 3-520124-2 |
| Datasheet download |
| Part Number | 3-520124-2 |
|---|---|
| Product Dimensions | 21.71 x 8.53 mm |
| Rad Hard | No |
| Body Material | Brass |
| Family Name | Terminals & Splices |
| Tab Size | 3.86 mm² |
| Plating | Tin |
| Lead Finish | Tin |
| Gender | RCP |
| Wire Size | 14 to 16 AWG |
| Product Depth | 8.53 mm |
| Product Length | 21.71 mm |
| Replacement Part Number | PART-3-520124-2 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Ring Tongue Terminal 10-12AWG 8.71mm 17.19mm Tin Strip Download PDF datasheet for 40524.pdf |
|
TE Connectivity | Lug Terminal (2 0)AWG 54mm 20.6mm Tin - |
|
Molex | Quick Disconnect Terminal 18-22AWG F 20mm 6mm Tin Loose Piece Download PDF datasheet for 190190006.pdf |
|
TE Connectivity | Contact PIN ST Thru-Hole Loose Piece Download PDF datasheet for 3-60839-1.pdf |
|
TE Connectivity | Contact PIN Crimp ST Cable Mount Strip Download PDF datasheet for 2-929958-1.pdf |
|
TE Connectivity | Ring Tongue Terminal 10-12AWG 19.43mm 9.53mm Tin Loose Piece Download PDF datasheet for 33457.pdf |
|
TE Connectivity | Contact SKT Crimp ST Cable Mount Strip Download PDF datasheet for 60940-1.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 14-16AWG RCP 20.82mm 5.84mm Tin Tape Download PDF datasheet for 640919-2.pdf |
|
Molex | Ring Tongue Terminal 10-14AWG F 26.68mm Tin Bag Download PDF datasheet for 19324-0012.pdf |
|
TE Connectivity | Contact Tab Crimp ST Cable Mount Reel Download PDF datasheet for 964131-1.pdf |