| Part Number | 3-521384-2 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 128630 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Positive Lock Connector HDR 2 POS 10mm Solder RA Thru-Hole SMD Loose Piece |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 3-521384-2 |
| Datasheet download |
| Part Number | 3-521384-2 |
|---|---|
| Product Dimensions | 12.3 x 17.9 x 16.7 mm |
| Mounting | Through Hole/Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Housing Material | Nylon 66 |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 10 mm |
| Housing Color | Black |
| Contact Material | Brass |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Right Angle |
| Max Processing Temp | 240|260|265 |
| Gender | HDR |
| Product Depth | 17.9 mm |
| Product Height | 16.7 mm |
| Product Length | 12.3 mm |
| Replacement Part Number | PART-3-521384-2 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 76382-408LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 69173-403HLF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip SKT 18 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 66925-509.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 1.5mm Solder RA SMD Embossed Tape Download PDF datasheet for 292227-4.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 10mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0428203213.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector HDR 5 POS 1.25mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 3-175642-5.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Power HDR 35 POS 4mm Solder RA Thru-Hole 1 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 1-776163-1.pdf |
|
AVX | Connector, Plug, PCB, Series 5047, SMT, 0.5mm pitch, StackHt=5mm, 30 Pos, T R 800 Download PDF datasheet for 14 5047 030950829+.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 40 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5S40047YGJ.pdf |
|
Molex | 2.0WB DUAL RA PLUG ASSY 14CKT SHORT TAIL - |