| Part Number | 3-640443-3 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 511850 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn IDC Connector F 3 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 3-640443-3 |
| Datasheet download |
| Part Number | 3-640443-3 |
|---|---|
| Housing Material | Nylon |
| Termination Method | IDT |
| Body Orientation | Right Angle |
| Lead Finish | Tin |
| Product Dimensions | 7.62 x 6.99 x 13.21 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Gender | F |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Mounting | Cable Mount |
| Housing Color | Green |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Product Depth | 6.99 mm |
| Product Height | 13.21 mm |
| Product Length | 7.62 mm |
| Replacement Part Number | PART-3-640443-3 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn IDC Connector F 16 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 36530-0090.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 43045-0623.pdf |
|
Samtec | Conn Ejector Header HDR 30 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for EJH-115-02-L-D-TH.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 826953-5.pdf |
|
Samtec | Conn Micro High Speed Terminal Strip HDR 60 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for ERM8-030-05.0-S-DV-K-TR.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 640455-8.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 77311-124-05LF.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 12 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 877591274.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 78511-408HLF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022436070.pdf |