| Part Number | 68004-202HLF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 826320 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 68004-202HLF |
| Datasheet download |
| Part Number | 68004-202HLF |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Lead Finish | Gold|Gold/Palladium/Nickel |
| Maximum Current Rating | 3/Contact A |
| Type | Unshrouded Header |
| Product Dimensions | 5.08 x 2.41 x 10.62 mm |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Number of Rows | 1 |
| Maximum Voltage Rating | 1500 Vac |
| Contact Plating | Gold Over Nickel/ GXT Over Nickel |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -65 to 125 °C |
| Gender | HDR |
| Housing Material | Nylon|Polychlorinated Terphenyl|Liquid Crystal Polymer |
| Product Depth | 2.41 mm |
| Product Height | 10.62 mm |
| Product Length | 5.08 mm |
| Replacement Part Number | PART-68004-202HLF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | FCI10130664-3D0049LF WIPOWA SERVER BUSBA - |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 2.5mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 22051062.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 1.25mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0530481010.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 75867-103LF.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0022142104.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 40 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 501591-4011.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430450200.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5499206-4.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 10 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for SQW-105-01-L-D-VS-009-K-TR.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 34 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 502430-4030.pdf |