| Part Number | 3-641209-5 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 296230 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 5 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 3-641209-5 |
| Datasheet download |
| Part Number | 3-641209-5 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | White |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Straight |
| Max Processing Temp | 240|260|265 |
| Gender | HDR |
| Maximum Voltage Rating | 600 |
| Housing Material | Polyester |
| Pitch | 3.96 mm |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Product Dimensions | 19.81 x 7.67 x 13.34 mm |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Maximum Contact Resistance | 3 |
| Maximum Current Rating | 7/Contact |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Mounting | Through Hole |
| Number of Rows | 1 |
| Type | Wire to Board |
| Product Depth | 7.67 mm |
| Product Height | 13.34 mm |
| Product Length | 19.81 mm |
| Replacement Part Number | PART-3-641209-5 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | CONNECTORS A35US 0.35MM PITCH Download PDF datasheet for AXG8100J4.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 9 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-104362-8.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 26 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0702462601.pdf |
|
Samtec | CONN SMD HOUSING 60P 2R FS(P0.5,H3.25) - |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0026481105.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Wire to Board SKT 4 POS 3.5mm Solder ST Thru-Hole Box Download PDF datasheet for 20020107-C041A01LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 292132-7.pdf |
|
Amphenol-FCI | - Download PDF datasheet for 10126602-003LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 5 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 5031590500.pdf |
|
Samtec | CONN DIP HEADER 3P 1R MS(P2.54,H2,54) - |