| Part Number | 3-644457-6 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 802630 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 3-644457-6 |
| Datasheet download |
| Part Number | 3-644457-6 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Natural |
| Mounting | Through Hole |
| Max Processing Temp | 240 |
| Maximum Voltage Rating | 250 |
| Lead Finish | Tin |
| Number of Rows | 1 |
| Body Orientation | Right Angle |
| Gender | HDR |
| Maximum Contact Resistance | 6 |
| Contact Plating | Tin |
| Maximum Current Rating | 5/Contact |
| Product Dimensions | 14.94 x 8.94 x 6.35 mm |
| Rad Hard | No |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polyester |
| Type | Unshrouded Header |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Product Depth | 8.94 mm |
| Product Height | 6.35 mm |
| Product Length | 14.94 mm |
| Replacement Part Number | PART-3-644457-6 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Mini50\u2122 Unsealed Right Angle Header, Single Row, 4 Circuit, Polarization Option B, Gray, Tray Download PDF datasheet for 0347930041.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 10mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0428202223.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0532530870.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 3.5mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0757575401.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 353121260.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705430003.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 16 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0547220164.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for FTSH-105-01-L-DV-K-A.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST SMD Blister Pack Download PDF datasheet for 1-1241050-0.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 8 POS 2mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 0791091003.pdf |