| Part Number | 3-640599-6 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 512940 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn IDC Connector F 6 POS 3.96mm IDT RA Cable Mount |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 3-640599-6 |
| Datasheet download |
| Part Number | 3-640599-6 |
|---|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Color | Orange |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Gender | F |
| Lead Finish | Bright Tin |
| Mounting | Cable Mount |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Product Dimensions | 23.77 x 9.78 x 18.42 mm |
| Pitch | 3.96 mm |
| Body Orientation | Right Angle |
| Termination Method | IDT |
| Housing Material | Nylon |
| Product Depth | 9.78 mm |
| Product Height | 18.42 mm |
| Product Length | 23.77 mm |
| Replacement Part Number | PART-3-640599-6 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-640454-4.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 120 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61082-122402LF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 36 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE636124.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 80 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT580124.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 103735-3.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039299067.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 460150402.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430450222.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 16 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece Download PDF datasheet for 1-215882-6.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0559590830.pdf |