| Part Number | 320383 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 448690 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ring Tongue Terminal 2AWG 38.79mm 15.87mm Tin Loose Piece |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Terminals |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 320383 |
| Datasheet download |
| Part Number | 320383 |
|---|---|
| Wire Size | 2 AWG |
| Type | Ring Tongue Terminal |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 38.79 x 15.87 mm |
| Body Material | Copper |
| Stud Size | 6.35 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Plating | Tin |
| Product Depth | 15.87 mm |
| Product Length | 38.79 mm |
| Replacement Part Number | PART-320383 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal M 16.5mm 8mm Tin Loose Piece Download PDF datasheet for 181949-2.pdf |
|
TE Connectivity | Contact PIN Crimp ST Cable Mount Strip Download PDF datasheet for 2-929958-1.pdf |
|
Molex | A47GA-F6-A - TERMINAL, PIN RCPT, 1.5 - |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 15.5-20AWG RCP 9.4mm Strip Download PDF datasheet for 190542-2.pdf |
|
TE Connectivity | Ring Tongue Terminal 16-22AWG 14.58mm 7.14mm Tin Tape Mounted Download PDF datasheet for 2-34108-2.pdf |
|
TE Connectivity | Splice Terminal (2 0)AWG 16.25mm 15.67mm Tin Download PDF datasheet for 324444.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 18-22AWG RCP 21.7mm 10.38mm Tin Strip Download PDF datasheet for 2-520405-2.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal M 12.4mm 4.3mm Tin Loose Piece Download PDF datasheet for 735187-2.pdf |
|
Molex | Ring Tongue Terminal 14-16AWG 22.3mm 8.2mm Tin Mylar Tape Download PDF datasheet for 19073-0084.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 14-18AWG F 19.58mm 7.62mm Tin Strip Download PDF datasheet for 63854-2.pdf |