| Part Number | 320565 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 584890 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ring Tongue Terminal 14-16AWG 21.82mm 8.71mm Tin Loose Piece |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Terminals |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 320565 |
| Datasheet download |
| Part Number | 320565 |
|---|---|
| Product Dimensions | 21.82 x 8.71 mm |
| Wire Size | 14 to 16 AWG |
| Lead Finish | Tin |
| Plating | Tin |
| Body Material | Copper |
| Stud Size | 4.17 mm |
| Rad Hard | No |
| Product Depth | 8.71 mm |
| Product Length | 21.82 mm |
| Replacement Part Number | PART-320565 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 17-20AWG M 28mm 7.4mm Tin Strip Download PDF datasheet for 160859-4.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 14-18AWG RCP 19.17mm 7.62mm Tin Strip Download PDF datasheet for 63306-2.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 16-20AWG F 27.56mm 4.45mm Strip Download PDF datasheet for 520973-1.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 16-22AWG Tab 23.11mm 7.87mm Tin Loose Piece Download PDF datasheet for 66023-2.pdf |
|
TE Connectivity | Splice Terminal 6AWG 11.1mm 9.37mm Tin Loose Piece Download PDF datasheet for 34319.pdf |
|
TE Connectivity | Splice Terminal 6.73mm 6.02mm Tin Strip Download PDF datasheet for 62310-2.pdf |
|
Molex | A47GA-F6-A - TERMINAL, PIN RCPT, 1.5 - |
|
Molex | Quick Disconnect Terminal 18-22AWG F 22.6mm 9.65mm Tin Loose Piece Download PDF datasheet for 190050001.pdf |
|
Samtec | Conn Open Pin Field Array HDR 120 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for SEAM-20-11.0-S-06-2-A-K-TR.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 15-20AWG RCP 15mm 5.6mm Strip on Reel Download PDF datasheet for 6-160430-6.pdf |