| Part Number | 321598 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 405510 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ring Tongue Terminal 6AWG 29.67mm 11.89mm Tin Loose Piece |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Terminals |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 321598 |
| Datasheet download |
| Part Number | 321598 |
|---|---|
| Lead Finish | Tin |
| Product Dimensions | 29.67 x 11.89 mm |
| Plating | Tin |
| Stud Size | 6 mm |
| Rad Hard | No |
| Body Material | Copper |
| Wire Size | 6 AWG |
| Type | Ring Tongue Terminal |
| Product Depth | 11.89 mm |
| Product Length | 29.67 mm |
| Replacement Part Number | PART-321598 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 20-24AWG RCP 14.85mm 5.58mm Tin Strip Download PDF datasheet for 62138-1.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 14-18AWG RCP 18.05mm 8.76mm Tin Strip on Reel Download PDF datasheet for 62048-2.pdf |
|
TE Connectivity | Ring Tongue Terminal 14-18AWG 16.26mm 7.52mm Tin Strip - |
|
TE Connectivity | Tab Terminal 23-27AWG M 16mm 6.35mm Tin Strip Download PDF datasheet for 63256-2.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 14-16AWG RCP 21.97mm 8.53mm Tin Loose Piece Download PDF datasheet for 3-350816-2.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 13-17AWG RCP Tin Strip Download PDF datasheet for 160831-4.pdf |
|
TE Connectivity | Lug Terminal 8AWG 29.4mm 11.9mm Tin Download PDF datasheet for 9-1661590-7.pdf |
|
Samtec | Conn Open Pin Field Array HDR 160 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for SEAM-20-03.5-L-08-2-A-K-TR.pdf |
|
TE Connectivity | Splice Terminal 8-18AWG 40.01mm Tin Loose Piece Download PDF datasheet for 320788.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 14-18AWG RCP 19.05mm 7.62mm Strip Download PDF datasheet for 42400-1.pdf |