| Part Number | 4-51864-1 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 245050 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ring Tongue Terminal 14-16AWG 21.44mm 7.92mm Tin Loose Piece |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Terminals |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 4-51864-1 |
| Datasheet download |
| Part Number | 4-51864-1 |
|---|---|
| Plating | Tin |
| Product Dimensions | 21.44 x 7.92 mm |
| Stud Size | 4 mm |
| Wire Size | 14 to 16 AWG |
| Lead Finish | Tin |
| Rad Hard | No |
| Body Material | Copper |
| Product Depth | 7.92 mm |
| Product Length | 21.44 mm |
| Replacement Part Number | PART-4-51864-1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Splice Terminal 17-20AWG 8.1mm 2.7mm Strip Download PDF datasheet for 1-1627139-0.pdf |
|
Molex | Ring Tongue Terminal 10-12AWG 31.6mm 13.7mm Tin Loose Piece Download PDF datasheet for 0190700130.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 18-22AWG RCP 16.14mm 13.08mm Tin Strip Download PDF datasheet for 2-520336-2.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal M M 8mm 8.89mm Loose Piece Download PDF datasheet for 41619.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 18-22AWG RCP 13.71mm Tin Strip Download PDF datasheet for 62718-2.pdf |
|
TE Connectivity | Terminal Junction Modules - |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 18-22AWG RCP 16.1mm 3.8mm Pre-Tin Strip Download PDF datasheet for 42068-1.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 14-18AWG RCP 19.05mm 7.62mm Tin Strip on Reel Download PDF datasheet for 42400-2.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 22-24AWG F 16.13mm 3.76mm Tin Strip Download PDF datasheet for 63634-1.pdf |
|
TE Connectivity | Ring Tongue Terminal 16-20AWG 11.86mm 6.24mm Tin Strip Download PDF datasheet for 41472.pdf |