| Part Number | 40955 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 120400 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ring Tongue Terminal 16-20AWG 19.91mm 8.67mm Tin Strip |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Terminals |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 40955 |
| Datasheet download |
| Part Number | 40955 |
|---|---|
| Type | Ring Tongue Terminal |
| Wire Size | 16 to 20 AWG |
| Body Material | Brass |
| Rad Hard | No |
| Stud Size | 4.82 mm |
| Product Dimensions | 19.91 x 8.67 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Plating | Tin |
| Product Depth | 8.67 mm |
| Product Length | 19.91 mm |
| Replacement Part Number | PART-40955 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Ring Tongue Terminal 10-14AWG F 26.68mm Tin Bag Download PDF datasheet for 19324-0012.pdf |
|
Molex | Splice Terminal 18-22AWG 24.4mm Electro-Tin Loose Piece Download PDF datasheet for 0191540004.pdf |
|
TE Connectivity | Contact PIN Solder ST Thru-Hole Strip Download PDF datasheet for 3-640401-1.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 13-17AWG RCP 19.2mm 7.4mm Tin Strip Download PDF datasheet for 160927-2.pdf |
|
TE Connectivity | Crimp Terminal 13.5-17AWG F 20mm Pre-Tin Strip Download PDF datasheet for 927860-2.pdf |
|
TE Connectivity | Lug Terminal (2 0)AWG 54mm 20.6mm Tin - |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal M 15.14mm 7.49mm Tin Loose Piece Download PDF datasheet for 61499-1.pdf |
|
TE Connectivity | Ring Tongue Terminal 15-21AWG 17.5mm 7.6mm Pre-Tin Strip Download PDF datasheet for 1-1627171-2.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal M 15.8mm 7.5mm Tin Over Copper Bulk Download PDF datasheet for 62409-1.pdf |
|
Molex | Ring Tongue Terminal 10-12AWG 19.94mm 9.78mm Tin T R Download PDF datasheet for 0191930113.pdf |