| Part Number | 41332 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 418900 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ring Tongue Terminal 14-18AWG 16.25mm 7.51mm Tin Strip |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Terminals |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 41332 |
| Datasheet download |
| Part Number | 41332 |
|---|---|
| Body Material | Brass |
| Type | Ring Tongue Terminal |
| Product Dimensions | 16.25 x 7.51 mm |
| Stud Size | 4 mm |
| Plating | Tin |
| Wire Size | 14 to 18 AWG |
| Lead Finish | Nickel |
| Product Depth | 7.51 mm |
| Product Length | 16.25 mm |
| Replacement Part Number | PART-41332 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal M 14.02mm 8mm Tin Over Copper Tin Over Nickel Loose Piece Download PDF datasheet for 63849-1.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 13-17AWG RCP 19.2mm 7.4mm Tin Strip Download PDF datasheet for 160927-2.pdf |
|
TE Connectivity | Contact SKT Crimp ST Cable Mount Strip Download PDF datasheet for 350015-2.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 14-16AWG F 21.97mm 10.38mm Tin Loose Piece Download PDF datasheet for 3-350820-2.pdf |
|
TE Connectivity | Splice Terminal 18.5-24AWG 3.18mm Tin Strip Download PDF datasheet for 62303-2.pdf |
|
TE Connectivity | Ring Tongue Terminal 16-20AWG 11.86mm 6.24mm Tin Strip Download PDF datasheet for 41472.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal M 9.19mm 7.11mm Tin Over Copper Strip Download PDF datasheet for 63525-1.pdf |
|
Molex | Quick Disconnect Terminal 10-12AWG F 26.4mm 9.7mm Tin Loose Piece Download PDF datasheet for 0190020044.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 18-22AWG RCP 19.17mm 7.62mm Tin Strip Download PDF datasheet for 63609-2.pdf |
|
TE Connectivity | Ring Tongue Terminal 14-16AWG 21.82mm 8.71mm Tin Tape Mounted Download PDF datasheet for 2-36158-1.pdf |