| Part Number | 42474-2 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 708980 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Quick Disconnect Terminal 14-18AWG M 20.57mm 6.35mm Tin Strip on Reel |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Terminals |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 42474-2 |
| Datasheet download |
| Part Number | 42474-2 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Body Material | Brass |
| Tab Size | 5.16 mm² |
| Wire Size | 14 to 18 AWG |
| Plating | Tin |
| Gender | M |
| Product Dimensions | 20.57 x 6.35 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Product Depth | 6.35 mm |
| Product Length | 20.57 mm |
| Replacement Part Number | PART-42474-2 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Ring Tongue Terminal 14-16AWG 22.3mm 8.2mm Tin Mylar Tape Download PDF datasheet for 19073-0084.pdf |
|
TE Connectivity | Ring Tongue Terminal 16-22AWG 17.37mm 5.54mm Tin Loose Piece Download PDF datasheet for 8-34142-1.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 10-12AWG F 25.7mm 7.62mm Tin Tape Download PDF datasheet for 640907-2.pdf |
|
TE Connectivity | POSITIVE LOCK REC CONT Download PDF datasheet for 170233-4.pdf |
|
TE Connectivity | Ring Tongue Terminal 10-12AWG 33.58mm 13.49mm Tin Loose Piece Download PDF datasheet for 35111.pdf |
|
TE Connectivity | 250 POSITIVE REC EX MK-2 Download PDF datasheet for 2232957-1.pdf |
|
Samtec | Conn Open Pin Field Array HDR 120 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for SEAM-20-03.0-L-06-2-A-K-TR.pdf |
|
Molex | Ring Tongue Terminal 18-22AWG 17mm 8.2mm Tin Loose Piece Download PDF datasheet for 0191930016.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 18-22AWG RCP 23.74mm 13.25mm Tin Strip Download PDF datasheet for 2-521144-2.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 14-18AWG F 19.58mm 7.62mm Strip on Reel Download PDF datasheet for 63854-1.pdf |