| Part Number | 5-103361-2 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 257690 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-103361-2 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-103361-2 |
|---|---|
| Product Dimensions | 13.21 x 13.94 x 5.82 mm |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Max Processing Temp | 240 |
| Body Orientation | Right Angle |
| Lead Finish | Tin |
| Pitch | 2.54 mm |
| Gender | HDR |
| Housing Color | Black |
| Termination Method | Solder |
| Product Depth | 13.94 mm |
| Product Height | 5.82 mm |
| Product Length | 13.21 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-103361-2 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 77315-101-16LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0532530270.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 8 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 640445-8.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 70 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXF6A7012.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 30 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0878313020.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 7.92mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0010634027.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2.5mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0456080012.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector PL 140 POS 0.8mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 5179030-6.pdf |
|
Molex | Conn Stac64 HDR 16 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0346910161.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 18 POS 3mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 0430451809.pdf |