| Part Number | 5-103765-5 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 540520 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-103765-5 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-103765-5 |
|---|---|
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Rows | 1 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Body Orientation | Right Angle |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Type | Unshrouded Header |
| Lead Finish | Tin |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Pitch | 2.54 mm |
| Maximum Current Rating | 3/Contact |
| Product Dimensions | 12.29 x 9.4 x 3.51 mm |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 240|260|265 |
| Gender | HDR |
| Product Depth | 9.4 mm |
| Product Height | 3.51 mm |
| Product Length | 12.29 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-103765-5 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Board to Board HDR 60 POS 0.635mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0536270674.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-102618-3.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 76350-104-06LF.pdf |
|
Molex | Conn Contact M 1 POS Crimp ST Cable Mount Reel Download PDF datasheet for 501478000.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 26 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0791077012.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 18 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 5016451820.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 1.25mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0537801070.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 7.49mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0431600103.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 14 POS 2mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 0873401424.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 7 POS 2.54mm IDT ST Cable Mount Strip Download PDF datasheet for 5-103957-6.pdf |