| Part Number | 5-103958-2 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 340780 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn IDC Connector RCP 3 POS 2.54mm IDT ST Cable Mount Strip |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-103958-2 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-103958-2 |
|---|---|
| Body Orientation | Straight |
| Termination Method | IDT |
| Housing Color | Black |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Gender | RCP |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Rad Hard | No |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Mounting | Cable Mount |
| Product Dimensions | 7.57 x 15.24 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
| Product Depth | 15.24 mm |
| Product Length | 7.57 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-103958-2 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | 2.54MM SRSW TH HDR W O CAP 2.5SNLF 6CKT - |
|
TE Connectivity | Conn SCSI PL 50 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole 50 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 1734100-5.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 878310641.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039290103.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705430124.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 5-1375583-5.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 36 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT636124.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 7 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 532900780.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 30 POS 1.27mm Solder ST SMD Download PDF datasheet for SFM-115-02-L-D.pdf |
|
Harwin | Datamate L-Tek DIL Female Large Bore Crimp Connector, gold clip + tin shell, hi-temp moulding, 10+10 contacts Download PDF datasheet for M80-6132042.pdf |