| Part Number | 5-104076-3 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 273940 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 40 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-104076-3 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-104076-3 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Max Processing Temp | 240|245|260|265 |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Straight |
| Lead Finish | Tin |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Gender | HDR |
| Pitch | 1.27 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Product Dimensions | 29.05 x 11.23 x 9.9 mm |
| Product Depth | 11.23 mm |
| Product Height | 9.9 mm |
| Product Length | 29.05 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-104076-3 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Power HDR 35 POS 4mm Solder ST Thru-Hole 1 Terminal 1 Port Loose Piece Download PDF datasheet for 776231-1.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022284060.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board HDR 25 POS 1mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 91911-31325LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 3.5mm Solder RA Thru-Hole Tray Ultra-Fit Download PDF datasheet for 172310-1102.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 444281083.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0022232121.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 878311021.pdf |
|
Panasonic | Conn Fine Pitch Connector SKT 40 POS 0.8mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXN340130PJ.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0559591630.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 60 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61083-063402LF.pdf |