| Part Number | 57202-G52-03LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 290060 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2mm Solder ST SMD Bag |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 57202-G52-03LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 57202-G52-03LF |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Pitch | 2 mm |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Gender | HDR |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Black |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Product Dimensions | 6 x 4 x 6.5 mm |
| Number of Rows | |
| Maximum Contact Resistance | |
| Number of Contacts | |
| Type | |
| Maximum Voltage Rating | |
| Maximum Current Rating | |
| Contact Plating | Gold Over GXT Over Nickel |
| Product Depth | 4 mm |
| Product Height | 6.5 mm |
| Product Length | 6 mm |
| Replacement Part Number | PART-57202-G52-03LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 14 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039289148.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 12 POS 0.8mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0533071271.pdf |
|
Molex | M-F PLUSHCS PCB RECEP HDR 24CKT V-0 GOLD Download PDF datasheet for 0460102422.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for TMM-120-06-F-S-SM-P-TR.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 5018761440.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 0877591650.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.5mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0534260410.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 120 POS 0.635mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 536471274.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 14 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 1761607-5.pdf |
|
Molex | CONN 2.54MM KK HDR RA FRICLK 5SN 4CKT - |