| Part Number | 504622-2410 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 437670 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board PL 24 POS 0.35mm Solder RA SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 504622-2410 |
| Datasheet download |
| Part Number | 504622-2410 |
|---|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Maximum Contact Resistance | |
| Gender | PL |
| Pin Count | 24 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Current Rating | 0.3/Contact A |
| Number of Rows | 2 |
| Maximum Voltage Rating | 50 Vdc |
| Package Dimensions | 5.49 x 1.26 x 0.48 mm |
| Rad Hard | No |
| Body Orientation | Right Angle |
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Method | Solder |
| Type | Board to Board |
| Number of Contacts | 24 |
| Lead Finish | Gold Over Nickel |
| Pitch | 0.35 mm |
| Housing Color | Black |
| Product Depth | 1.26 mm |
| Product Height | 0.48 mm |
| Product Length | 5.49 mm |
| Replacement Part Number | PART-504622-2410 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 95293-801A06LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705550039.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0533750710.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 40 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0791077019.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 45718-0002.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 78098-104LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 12 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 87894-112HLF.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 11 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0022032111.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430450614.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 120 POS 0.635mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 536471274.pdf |