| Part Number | 5-104362-7 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 584150 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-104362-7 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-104362-7 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Pitch | 2.54 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Product Dimensions | 22.86 x 6.65 x 13.59 mm |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Black |
| Max Processing Temp | 240|245|260|265 |
| Lead Finish | Tin |
| Contact Material | Brass |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Gender | HDR |
| Product Depth | 6.65 mm |
| Product Height | 13.59 mm |
| Product Length | 22.86 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-104362-7 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 20 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE520127.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 12 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 20021111-00012T4LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 430451026.pdf |
|
AVX | ELC58 9155 002000080 ELCO BATTERY CONNEC - |
|
Molex | SR BTS TT 7 ASY - |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 100 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 84513-201LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Wire to Board RCP 16 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 51915-525LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 12 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Box Download PDF datasheet for 280520-1.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 100 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 54363-1078.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 18 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430451800.pdf |