| Part Number | 5-104450-2 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 200870 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-104450-2 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-104450-2 |
|---|---|
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Pitch | 2.54 mm |
| Rad Hard | No |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Termination Method | Solder |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Product Dimensions | 10.16 x 6.6 x 13.59 mm |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Straight |
| Contact Material | Brass |
| Mounting | Through Hole |
| Gender | HDR |
| Max Processing Temp | 240|260|265 |
| Lead Finish | Tin |
| Product Depth | 6.6 mm |
| Product Height | 13.59 mm |
| Product Length | 10.16 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-104450-2 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039299106.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 9 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 292251-9.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 20 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0874272042.pdf |
|
Amphenol-FCI | 517-55HF-High Power Card Edge, STRADDLE MOUNT, THICKER HOST BOARD Download PDF datasheet for 101269333204242ELF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 1.5mm Solder RA SMD Embossed Tape Download PDF datasheet for 2-292227-0.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 24 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK824245WG.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 26 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 6-146309-3.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 40 POS 0.635mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0529010474.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 16 POS 0.35mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for AXG216144.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 1.25mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0530481210.pdf |