| Part Number | 5-146256-5 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 382680 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-146256-5 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-146256-5 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Gender | HDR |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Family Name | AMPMODU Board-to-Boad & Wire-to-Board Connectors |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Product Dimensions | 12.29 x 4.88 x 8.13 mm |
| Max Processing Temp | 240|245|260|265 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Pitch | 2.54 mm |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Matte Tin|Tin |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Product Depth | 4.88 mm |
| Product Height | 8.13 mm |
| Product Length | 12.29 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-146256-5 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430450612.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 3-647609-4.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0436500402.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 120 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61083-123502LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board PIN 3mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 6473427-1.pdf |
|
3M | Conn Ejector Header HDR 10 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 155210-6302-RB.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 100 POS 0.64mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0536491074.pdf |
|
Samtec | CONN DIP FEMALE 64P 2R MS(P2.0,H8.79) - |
|
Molex | Conn Board to Board PL 60 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 537480608.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 4 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Loose Piece Download PDF datasheet for 917782-1.pdf |